Samotná míra znečištění a následného čištění závisí především na tom, jak často a kde výrobek používáte. Je samozřejmé, že sedací pytle určené pro venkovní účely nebo pro děti budou znečištěné daleko častěji a více než vaky, které používáte třeba jen na čtení nebo odpočinek.
Již při nákupu je dobré se informovat, jak se daný výrobek může čistit, či zda je vyroben z omyvatelných materiálů.
TIP: Zkuste sedací vaky od Outdoor living.
Vaky, které jsou jednodušší na údržbu, mají snímatelný obal a uvnitř jsou ve druhém vaku uloženy kuličky. Obal má buď klasický nebo suchý zip a po jeho sejmutí je možno jej vyprat v automatické pračce na nízkou teplotu nebo v ruce.
Pokud vlastníte pytel, který nemá snímatelný obal, musíte jej šetrně očistit. K čištění se nedoporučuje používat čistící přípravky, které jsou založeny na bázi alkoholu a agresivní chemikálie. Na malé znečištění si vystačíte pouze s vlhkou houbičkou.
V případě velkého znečištění se doporučuje použít prací prášek nebo jiný neagresivní přípravek, který se používá k očištění textilií. Pokud jsou nečistoty už zaschlé, je možné k čištění použít kartáček, dejte ale pozor, aby nedošlo k narušení povrchu pytle.
Po vyčištění nechte pytel nebo vak uschnout na suchém, dobře větraném a teplém místě. Jestliže znečištění nejde odstranit ručně, je možné z vaku vysypat kuličky a nechat obal vyčistit v čistírně.
Pokud vás trápí pachy, kterými je pytel ,,nasáklý,, nechte ho pár hodit na dobře větraném a suchém místě vyvětrat, pokud to nepomůže, je možná samotná výměna vnitřních kuliček.
Údržbu vaků je dobré nepodceňovat, správnou údržbou prodloužíte životnost svého výrobku a ani po několika letech používání nebude vypadat opotřebovaně. Pokud si váš vak žádá údržbu, na kterou si sami netroufáte, zkuste využít čistírnu nebo speciální firmy, které se zabývají čištěním čalounění.